فیس‌بوک واقعا عجیب است. چون میتوان افراد را بدون در نظرگرفتن سن، جنسیت، مذهب و طبقه اجتماعی پیدا کرد. همچنین میتوانید از فیس‌بوک برای اقداماتی مثل تبلیغ یا ترویج، دوستی یا روابط طولانی، تجارت یا مطالعه و چت استفاده کنید. امروزه تقریبا از فیس‌بوک در هر زمینه‌ای میشود استفاده کرد.

با این وجود موارد خاصی در فیس‌بوک هست که ممکن است نپسندیم. اینها مواردیست که در فیس‌بوک نمیپسندم و فکر میکنم شما هم با من هم عقیده‌اید.

تلنگر نزنید(Poke)

هنوز به عنوان کاربر فیس‌بوک هدف ایجاد گزینه تلنگر را نمیدانم البته موافقم وقتی میخواهید توجه کسی را جلب کنید، به وی تلنگرمیزنید.

اما وقتی شما تلنگر میزنید و طرف مقابل با تلنگر پاسخ میدهد بازی تمام میشود و شما توجه طرف مقابل را جلب کردید و حالا میتوانید به او پیام بفرستید یا گفتگو(چت)کنید.ولی چیزی که در پروفایلم میبینم چیزی شبیه جنگ تلنگرهاست. تلنگرشما،تلنگر من و این همچنان ادامه دارد تا زمانی که یکی فراموش کند تلنگر بزند یا کسی این طلسم را بشکند.

ممکن است اینکار برای گروهی از جوانان جالب باشد اما مطمئنا برای افراد پرمشغله، یا افرادی با انگیزه تبلیغی، یا افراد دیگر جالب نباشد

 

برچسب های دروغین(tag):

یکی از ویژگی‌های فیس‌بوک که هم برایم جالب است و هم از آن بیزارم برچسب زدن است. البته برچسب روی عکس‌های مرتبط به من یا در موقعیت‌ها که نیاز باشد نظر بدم خوبست. برچسب‌ها مثل صدا زدن افراد تو دنیای واقعی مهمند.

اما کاری که دوستان عزیزم انجام میدند اینست که روی چند تا عکس کلیک کنند و مرا برچسب میزنند. اجازه بدید مثالی در این باره بگویم، یکی از دوستان معروفم در فیس‌بوک عادت عجیبی داشت با نامزدش عکس میگرفت و در پروفایلش قرار میداد و همه دوستانش را برچسب میزد.

اگر هدفشان واقعا جلب توجه است، بگذاریم صفحه یا پستی در وب درباره روابط عاشقانه‌اشان بسازند اما چرا آنها مرا برچسب میزنند و پروفایل مرا خراب میکنند؟

گروه های فیس‌بوک

فیس‌بوک راحت ترین گزینه برای اضافه کردن افراد به یک گروه بدون اجازه آنها دارد(بدون اینکه از شما برای عضویت در گروه سوال شود شما عضو آن گروه میشوید). به نظرتان خیلی عجیب نیست؟

بعد از مسافرت چند روزه از دیدن آن همه آگهی هایی که از طرف گروهای ناشناخته فرستاده شده بودند متعجب شدم و بعد فهمیدم توسط دوستانم در گروه هایی عضو شدم و هراتفاقی در آن گروه میفتد توسط اطلاعیه ای مرا آگاه میکنند(بهتراست بگویم دیوار(صفحه اصلی) مرا پر میکنند)

 

مضحک ترین قسمت ماجرا عضویت در گروهیست که حتی نمیدانم اسم اعضای گروه به چه زبانی نوشته شده است و مجبورم ازگوگل برای فهمیدن اینکه این گروه در مورد چیست و مهم تر از آن اعضای گروه از چه زبانی استفاده میکنند استفاده کنم.

 

این دیوار (صفحه) منست نه شما!

همیشه دوست دارم همه چیز مرتب و تمیز باشد، برای آدمی مثل من فیس‌بوک مطمئنا یک بدبیاریست (بدشانسیست) وقتی روی دیوارم عکس‌ها یا پست‌های نامربوط میبینم اذیت میشوم. درستست که فیس‌بوک به شما این اجازه را میدهد که تنظیمات نوشتن روی دیوار را مسدود کنید اما این راه درست نیست.

دوستانی دارم که اطلاعات باارزشی روی دیوارم مینویسند.انتخاب اینکه چه کسی را مجاز کنید و چه کسی را مسدود، کار خسته کننده ایست که همیشه انجام میدادم.علاوه براین باید این کار را هربار که دوست جدیدی اضافه میکنم انجام دهم(بعد از اینکه رفتار و پستهای آن شخص را شناختم)

بازی Farmville و Cityville -لطفاآزارم ندهید

۸۵٪ افراد در لیست دوستانم (حتی افراد مسن تر از من) این بازی را انجام میدهند. در این مورد شکایتی ندارم این خواسته (میل) شماست. اما لطفا با درخواست‌هایتان سیل بارانم نکنید.

اگر علاقه داشته باشم من هم به جمع شما ملحق میشوم و بازی میکنم و در لیست شما هم نشان داده میشود

و وقتی در لیست نمایش داده نمیشود یعنی به بازی علاقه ای ندارم.به نظر میرسد کسی این موضوع را درک نمیکند روزانه حدود۱۰-۲۰اطلاعیه فقط بخاطر بازی Farmville و Cityville دریافت می‌کردم.

نمیتوان کاربران را سرزنش کرد زیرا فیس‌بوک عامل اصلیست.فیس‌بوک از کاربران میخواهد به دعوت دوستانشان به انواع بازی ها ادامه دهند.

این موارد ۵ دلیل اصلی بی علاقگی من به فیس‌بوک است. نظر شما در این باره چیست؟ موافقید یا مخالف؟ اگر دلایل دیگری دارید در بخش نظرات به اشتراک بگزارید.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 21 تیر 1390    | توسط: mohammad soleimani    |    |
نظرات()