تنها حدود دو هفته پیش بود که انویدیا مفتخر به نام گذاری GTX 580M به عنوان سریع ترین گرافیک لپ تاپ جهان شده بود. حالا AMD آمده تا با رو کردن یک برگ برنده دیگر به نام 6990M و پشتیبانی از تکنولوژی هایی مثل دایرکت ایکس 11 و HD3D؛ گوی رقابت را از دست رقیب کهنه کارش بگیرد.

 

AMD اصرار دارد که این سریع ترین پردازنده گرافیکی لپتاپ ها می باشد. به ویژه این که ای.ام.دی ادعا می کند این گرافیک، 25 درصد سریع تر از هر پردازنده گرافیکی است که تاکنون به عموم معرفی شده است. مانند انویدیا، AMD هم مایل است که قدرت نمایی هایی را با گرافیک جدیدش انجام دهد. از جمله این که 6990 می تواند در بنچ مارک ها و خیلی از بازی ها؛ بر GTX 580M حکم روایی کند.

 

اما بگذارید به جای پرداختن به دعوا هایی که این شرکت ها با هم دارند، کمی به بررسی تکنولوژی های به کار رفته در این مدل جدید بپردازیم. مدل 6990 M از تکنولوژی Eyefinity پشتیبانی می کند. با مشخصات و عملکردی که از این مدل می بینیم، می توانیم مطمئن باشیم که 6990 بر مدل پرطرفدار 6970M مسلط خواهد شد. با این حساب می توانیم منتظر لپ تاپ ها یا کامپیوتر های All in One باشیم که از این کارت گرافیک بهره می گیرند.

 

اگر بخواهیم کمی دقیق تر به مشخصات این کارت نگاه کنیم، باید اول از همه به سرعت کلاک هسته آن بپردازیم که برابر 715 مگاهرتز می باشد. وقتی این سرعت کلاک را با یک میلیارد و هفتصد میلیون ترانزیستور به کار رفته در این کارت گرافیک جمع ببندیم، به قدرتی برابر 1.6 ترافلاپ دست خواهیم یافت. این تعداد ترانزیستور در قالب 1120 پردازنده جریانی در آمده اند تا بتوانند چنین قدرتی را ایجاد نمایند. لازم به ذکر است که با قدرت 1.6 ترافلاپ، این پردازشگر می تواند در هر ثانیه 1 تریلیون و 600 میلیارد دستور العمل را اجرا کند.

 

نکته مهم دیگر حافظه کارت هاست که 6990 در این زمینه چیزی را کم نگذاشته است. 2 گیگابایت حافظه GDDR 5 با فرکانس 900 مگاهرتز، آن هم با رابط 256 بیتی، ندای سرعت بالایی را به ما می دهند و وقتی به پهنای باند 115.2 گیگابایت در ثانیه نگاه می کنیم، به پتانسیل حقیقی این سرعت پی می بریم. یک پیشرفت خوب دیگر برای لپ تاپ ها.

2.jpg

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 21 تیر 1390    | توسط: mohammad soleimani    | طبقه بندی: اخبار فناوری،     |
نظرات()